Urząd Miejski w Mirosławcu

baner baner baner baner Some description here
Zmniejsz domyślny rozmiar czcionki na stronie Przywróć domyślny rozmiar czcionki na stronie  Zwiększ domyślny rozmiar czcionki na stronie
Zmień język strony na angielski - tłumaczenie odbywa się za pomocą usługi google translator powered by Google

Jakie tajemnice kryje las?

 

Od kiedy uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Piecniku zaczęli omawiać na zajęciach przyrodniczych zagadnienia związane z lasem, zapragnęli poznać wszystkie leśne tajemnice. Ich wychowawczyni, pani Beata Kolasińska, wyszła naprzeciw tej chęci poznawczej i na wycieczkę terenową, podsumowującą wiedzę swoich podopiecznych na temat lasu, zaprosiła specjalistę ds. edukacji przyrodniczo-leśnej i ochrony przyrody, pana Michała Dubiał z Nadleśnictwa Mirosławiec. Wspólna wyprawa odbyła się 28 października 2016 roku pod hasłem „Jakie tajemnice kryje las?” Mimo, iż wyprawa trwała dwie godziny, a aura nie do końca sprzyjała miłośnikom przyrody, to jednak dzieci oceniły zajęcia jako „najwspanialsze na świecie” .

W terenie uczniowie popisywali się znajomością nazw drzew, rozpoznawaniem ich po liściach, nasionach i owocach. Opowiadały skąd się biorą drzewa, jak są zbudowane i jak określić ich wiek. Bezbłędnie wymieniały sprzymierzeńców lasu oraz jego wrogów. Będąc w głębi lasu mogli zaobserwować piętrową jego budowę, a pan Dubiał pomógł im dopasować organizmy zwierzęce żyjące w poszczególnych warstwach.  Najwyższe piętro w lesie, uczestnicy wyprawy mogli obserwować przez profesjonalną lornetkę. Dzieci poznały też kilka ciekawostek na temat powalonych przez wiatry i burze leśnych drzew.
 Leśnik był pod wrażeniem wiedzy prezentowanej przez drugoklasistów, a jeszcze bardziej przekonał się o tym podczas klasowego quizu. Bowiem po zajęciach w terenie przyszedł czas na klasowy quiz.  Dzieci pracowały w kilku osobowych grupach  rozwiązując zagadki przyrodnicze o tematyce leśnej. Pan Michał Dubiał, będąc członkiem jury, oceniał ich wiedzę i umiejętności. Zaangażowanie dzieci było ogromne, co docenił zaproszony gość wręczając na koniec każdemu z nich piękną publikację przyrodniczą. Uczniowie dziękując za spotkanie wyrazili chęć ponownego spotkania.

galeria

Dodatkowe informacje