Urząd Miejski w Mirosławcu

baner baner baner baner Some description here
Zmniejsz domyślny rozmiar czcionki na stronie Przywróć domyślny rozmiar czcionki na stronie  Zwiększ domyślny rozmiar czcionki na stronie
Zmień język strony na angielski - tłumaczenie odbywa się za pomocą usługi google translator powered by Google

Śniadanie daje moc - Postaw na rodzinę

 

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Nie powinniśmy o nim zapominać, gdyż daje siłę, energię na cały poranek i południe. Wiadome jest, że osoby, które jedzą śniadanie przed pracą czy szkołą mają więcej chęci do działania, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować. Poranny posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego musi być urozmaicony i składać się z różnych produktów.
Rodzice i dzieci a także starsza młodzież powinni wiedzieć, że warto szczególnie zadbać o ten posiłek. Podstawą zdrowego śniadania jest pieczywo, najlepiej ciemne, pełnoziarniste lub z dodatkiem całych ziaren. Spożywanie takiego pieczywa reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapewnia podaż witamin z grupy B, magnezu, cynku i błonnika pokarmowego.

Ważne też jest spożywanie mleka i jego przetworów, zwłaszcza przez dzieci, gdyż niedostateczna podaż wapnia w nim zawartego może się przyczyniać do problemów z osiągnięciem prawidłowej masy kostnej w czasie wzrostu i rozwoju dziecka oraz utrzymania jej w prawidłowym stanie w dorosłym wieku. Warto również pamiętać o tym, że w każdym posiłku (a więc i w śniadaniu) powinno się znajdować pełnowartościowe białko. Dlatego też pierwsze i drugie śniadanie powinno zawierać ser biały chudy lub półtłusty, plasterek żółtego sera, jogurt lub kefir, albo chudą wędlinę (najlepiej drobiową). Do każdego śniadania powinny być dołączone warzywa (do kanapki można dodać sałatę, pomidor czy paprykę). Jeśli śniadanie zawiera płatki owsiane czy kukurydziane z mlekiem lub jogurtem warto dołączyć owoc sezonowy lub sok owocowy bądź warzywny.
Z tego to właśnie powodu uczniowie Zespołu Szkół w Piecniku, w środę 9 listopada, zabrali się do wspólnej pracy przygotowując pożywne i smaczne śniadanie. Podczas pracy rozmawiano na temat zasad zdrowego odżywiania. W menu poszczególnych klas znalazły się naturalnie tradycyjne kanapki (kolorowe, pełne warzyw, z wykorzystaniem pieczywa pełnoziarnistego), także takie na ciepło, różnego rodzaju sałatki, owocowe desery, jogurty oraz domowe musli i granole . Kreatywność oraz talenty kulinarne uczniów nie mają granic, o czym mogli się przekonać zaproszeni na to szczególne śniadanie goście: pan Dariusz Bartosik (zastępca Burmistrza Mirosławca) oraz pani Alicja Dybaczewska z Miejsko- Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas przygotowania posiłku nieoceniona okazała się też pomoc i zaangażowanie rodziców, którzy licznie przybyli do szkoły by wspomóc swe pociechy. Po części przygotowawczej uczniowie i rodzice zasiedli do wspólnego stołu, by razem celebrować posiłek. Na uczniów, w ramach deseru, czekał zestaw  owoców zasponsorowanych przez Urząd Gminy.
Śniadanie rzeczywiście daje moc, po skończonym posiłku uczniowie mieli bardzo dużo energii i chętnie zaangażowali się w konkurencje zabawowe: m. in. przeciąganie liny. Z zapałem odtańczyli wspólnie układy taneczne, nie odczuwając przy tym żadnych oznak zmęczenia. Przeprowadzono również konkursy z udziałem rodziców. Odpowiadając na różne pytania (typu: Jaki jest ulubiony owoc, warzywo, czy kolor dziecka?) mogli się przekonać, jak dobrze znają swoje dziecko. Odpowiedzi nie zawsze były zbieżne z odpowiedziami ich pociech, ale w tym quizie chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę.
Celem organizacji tego szkolnego śniadania było zwrócenie uwagi rodzicom i uczniom na role tego posiłku w codziennym żywieniu. W zabawowy i przyjemny sposób uczniowie przypomnieli przyswajali zasady zdrowego odżywiania oraz przekonali się, że na rodzinę zawsze można liczyć. galeria

Dodatkowe informacje