Some description here Some description here Some description here Some description here Some description here
powered by Google

Osiedle


Ministerstwo Obrony Narodowej sprowadziło w latach 50 – tych na teren Mirosławca lotniczą jednostkę wojskową 4499. W roku 1952 odnotowuje się wybudowanie dwóch pierwszych bloków, które stanowiły zalążek osiedla wojskowego w Mirosławcu Górnym.
Głównym zarządcą i administratorem osiedla wojskowego jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.
W okresie PRL-u i na początku lat 90 – tych na terenie osiedla prężnie działał Klub Garnizonowy, stanowiący ośrodek kulturalny. W Klubie mieścił się oddział szkolny, uczący dzieci w klasach 1 – 3, jak również organizowane były zajęcia w kółkach tanecznych, plastycznych, modelarskich.
Na obszarze Mirosławca Górnego znajdują się:
• Teren osiedla wojskowego (blokowisko);
• Rodzinne Ogrody Działkowe „IKAR”
• Internat Wojskowy;
• Przedszkole Wojskowe;

Na jego obszarze znajdują się również: tablica pamiątkowa wymurowana w październiku 1966 roku, upamiętniająca stoczoną 1 marca 1945 roku ostatnią szarżę Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czołgami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwycięskiej bitwy o Borujsko, kamień poświęcony żołnierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czołgów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pułkowi czołgów ciężkich poległych w walkach o Mirosławiec 10 lutego 1945 roku.

W odległości 1 km od Mirosławca Górnego znajduje się jednostka wojskowa, w skład której wchodzi między innymi: 12. Komenda Lotniska ( do 2010 r. 12 Baza Lotnicza) oraz Dywizjon Rozpoznania Powietrznego (który jest wydzielonym pododdziałem 49 Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego). 

galeria zdjęć Mirosławca Górnego wykonana przez Ireneusza Stawskiego oraz zdjęcia archiwalne

 

 

Dodatkowe informacje