15 -11 - 2021
Wierząc, że edukacja ekologiczna przynosi efekty i każde tego typu działanie tworzy szansę na zaszczepienie w każdym człowieku zachowań proekologicznych, Gmina Mirosławiec zrealiowała kolejne ciekawe przedsięwzięcie pn. „Bioregion Mirosławiec w filmie i obrazie – ekoedukacja”, na które otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
We wrześniu w Mirosławcu na ścianie jednego z budynków przy Drodze Krajowej nr 10 powstał mural przedstawiający zwierzęta charakterystyczne dla Bioregionu Mirosławiec, w tym, będącego pod ochroną, żubra kojarzonego z mirosławieckimi lasami. Cieszymy się, że autorem tego wielkoformatowego malowidła jest znany koszaliński artysta CUKIN ART Tomasz Żuk. Powstało nowe miejsce, które nie tylko jest atrakcją regionu, ale także przestrzenią, gdzie będzie można prowadzić plenerowe zajęcia edukacji przyrodniczej dotyczącej ochrony środowiska m.in. na temat chronionych zwierząt występujących w regionie. MURALE (malowidła wielkoformatowe) w miastach są obecnie bardzo często traktowane jako duża tablica/plansza, która może mieć ogromne znaczenie w działaniach edukacyjnych i niewątpliwie zwracać uwagę na ważne aspekty w obszarze działań proekologicznych. Murale artystyczne, jak ten w Mirosławcu, cieszą się dużą popularnością. To alternatywna forma przekazu, która przyciąga uwagę i wzbudza wielkie zainteresowanie. Z pewnością będzie to doskonały punkt wyjścia do dialogu na temat „Bioregionu Mirosławiec”, obszarów Natura 2000 i konieczności ich ochrony, a także będzie to atrakcyjne miejsce dla szkolnych i przedszkolnych wycieczek edukacyjnych oraz innych grup zorganizowanych, a także rodzin czy turystów indywidualnych.
W ramach projektu powstały również 4 filmy edukacyjno-ekologiczne, które dotyczą ochrony powietrza, ochrony wód, gospodarki odpadami (w tym ich segregowaniem), a także problemem zaśmiecania w lasach. Realizacją i emisja filmów zajęła się TV ASTA. Z pewnością pozwolą one na uatrakcyjnienie zajęć przyrodniczych, czy lekcji wychowawczych w wielu szkołach na terenie Powiatu Wałeckiego, do których zostaną przekazane. Powstałe w ramach projektu edukacyjne filmy ekologiczne mają na celu przedstawić zagadnienia związane z ochroną środowiska, nakłonić do zmian, podejmowania reakcji oraz do kształtowania prawidłowych nawyków sprzyjających środowisku w naszym codziennym życiu. Ekoedukacja jest bardzo ważna w obliczu obecnych wyzwań środowiskowych. Coraz więcej gmin, firm, instytucji, placówek oświatowych i organizacji dostrzega potrzebę podnoszenia świadomości ekologicznej.
Wszystkie zrealizowane działania nie byłyby możliwe bez finansowego wsparcia WFOŚiGW w Szczecinie. To kolejne doświadczenie Gminy i Miasta Mirosławiec w realizacji zadań ekologicznych, które pokazują kompetencje i zaangażowanie lokalnego samorządu w kampanię na rzecz przyrody i jej ochrony. Realizacja projektu to kolejny etap działań edukacji ekologicznej mających wpływ na długofalowe budowanie tożsamości i wzmacnianie marki „Bioregionu Mirosławiec”.
Zachęcamy Państwa do obejrzenia 4 odcinkowego cyklu filmów o tematyce ekologicznej, które powstały w ramach projektu:
Piszą o projekcie
W jednym z numerów wydania WFOŚiGW "NATURALNIE" można podziwiać nasz eko-mural
Zdjęcia muralu - poniżej.
28 - 09 - 2021
Miło nam poinformować, że Gmina i Miasto Mirosławiec otrzymała dofinansowanie w wysokości 44 781 zł z WFOŚiGW w Szczecinie na zadanie dotyczące edukacji ekologicznej pn. „Bioregion Mirosławiec w filmie i obrazie – ekoedukacja”. W ramach projektu na jednym z budynków przy ul. Wolności w Mirosławcu wykonany został mural nawiązujący tematyką do fauny i flory „Bioregionu Mirosławiec” , w tym zwierząt chronionych. Mural wykonał znany koszaliński artysta Tomasz Żuk CUKIN ART a jego dzieło już wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko mieszkańców gminy Mirosławiec.
Zadanie obejmuje również produkcje i emisję cyklu filmów edukacyjno - ekologicznych składających się z czterech odcinków dotyczących ochrony powietrza, wody, gospodarki odpadami oraz problemu zaśmiecania lasów.
Zarówno filmy , jak i mural, z pewnością będą służyły edukacji ekologicznej w naszym cennym przyrodniczo regionie i będą miały wpływ na dalsze działania edukacyjne związane z ochroną przyrody.
Przewidywana całkowita wartość projektu to: 59 708 zł.