Gmina Mirosławiec
Powróć do: Szlaki Turystyczne

Szlak rowerowy żółty Żubry

Szlak rowerowy żółty Żubry

R-Y-ZWA-304, rowerowy szlak żółty "Żubrów", Parking leśny Dr.Woj. 177 węzeł szlaków - Toporzyk, 31,8km

NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-Y-ZWA-304
NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
PRZEBIEG SZLAKU: Parking leśny Dr.Woj. 177 węzeł szlaków - Jezo. Bytyń Wielki - Drzewoszewo - Pilów - Zagroda Żubrów Jabłonowo - Górnica - Laski Wałeckie - Lipie - Toporzyk
NAZWA SZLAKU: Żubrów
POWIAT: Wałecki
GMINA: Mirosławiec, Wałcz
NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone.
KOLOR: żółty
ROK POWSTANIA: 2018
ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018 oprócz odcinka jez. Bytyń Wielki - dojazd pożarowy 29, który znakowano w 2022 roku.
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2022
DŁUGOŚĆ:  31,8 km
WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2018 roku, oznakowanie bardzo dobre.

Mapa szlaku:

Pełny ekran

Charakterystyka szlaku:

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Klasyfikujemy go jednak jako szlak MTB, czyli rowery szosowe i z wózkami mogą mieć miejscowe problemy z nawierzchnią, na odcinku most Piławka - Zagroda Żubrów. Pomysł szlaku i jego finansowanie zostało dokonane przez Gminę Mirosławiec. Długość szlaku pozwala praktycznie każdemu, pokonanie jej podczas jednej wycieczki. Jako że to szlak liniowy, trzeba jeszcze będzie wrócić do miejsca startu dowolną trasą lub innymi szlakami. Prowadzi nas głównie po terenach leśnych z dość dobrymi drogami, aczkolwiek znajdziemy również gorsze odcinki do jazdy rowerem. Na pewno nie zabraknie atrakcji na szlaku; rezerwat przyrody "Wielki Bytyń" z pięknym jeziorem i plażą, Zagroda Żubrów w Jabłonowie, trzy zabytkowe kościoły drewniane, a przede wszystkim prawie cały czas las ze zdrowym mikroklimatem. A może spotkacie również dziko żyjące stado żubrów. Do tego wiele innych szlaków, przecinających lub mających wspólny przebieg z naszym szlakiem, a umożliwiających różne warianty wycieczek. Szlak nadaje się oczywiście do wędrówek pieszych i nordic walking. Gmina Mirosławiec i Wałcz zapraszają.

 

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy Droga Wojewódzka 177 parking – Drzewoszewo

Odcinek o bardzo dobrej, szutrowej nawierzchni - dojazd pożarowy. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu leśnym przy drodze wojewódzkiej 177, pomiędzy Mirosławcem a Hankami. Umiejscowiony jest tutaj węzeł ze okrężnym szlakiem rowerowym czerwonym "Mirosławieckie Rosiczki" zaczynającym/kończącym swój bieg w Mirosławcu. Wraz ze szlakiem czerwonym ruszamy na wschód. Czeka nas 7 kilometrowa jazda do jeziora Bytyń Wielki. Po drodze odbija od nas szlak czerwony w kierunku rezerwatu Rosiczki Mirosławieckie, oraz krzyżujemy się z niebieskim szlakiem pieszym "Pętla Mirosławiecka" Mirosławiec - Mirosławiec. Dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo - tutaj również parking leśny z wiatą, idealny na odpoczynek, start lub zakończenie wycieczki.
Ruszamy asfaltem aby po chwili dojechać do węzła szlaków. Na tym odcinku, spotykają się następujące szlaki:

  • pieszy czarny im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego, Wierzchowo - Nakielno,
  • pieszy zielony Bytyński, Próchnowo - Nakielno,
  • rowerowy zielony Orle - Drzewoszewo,
  • rowerowy niebieski Wokół Jeziora Bytyń Wielki, Drzewoszewo - Drzewoszewo.

Skręcamy w drogę utwardzoną w rezerwat przyrody Wielki Bytyń. Za oznakowaniem naszego szlaku oraz dwóch rowerowych i pieszego, podążamy do Drzewoszewa. Na terenie leśnym mamy szeroką drogę leśną (planowane są prace). Po wyjechaniu z lasu, nowa (10.2022) droga utwardzona do samej wsi. Drzewoszewo jest typową wsią letniskową i żeglarską. Oprócz plaży, znajdują się tu ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie, w sezonie działa sklep/bar. To również duży węzeł szlaków turystycznych gminy Mirosławiec - jeden szlak pieszy zielony Nakielno-Próchnowo oraz trzy rowerowe. Przechodzące; nasz żółty "Żubrów", niebieski "Wokół Jeziora Bytyń Wielki" i swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo. W sezonie letnim, możemy tutaj zaplanować nocleg i podziwiać malownicze zachody słońca, korzystając z plaży.

Odcinek drugi Drzewoszewo - Toporzyk

Ruszamy dalej. Przy drewnianym  mostku zbudowanym w 2021 roku, przejeżdżamy na Pilawką. Opuszczamy Gminę i Nadleśnictwo Mirosławiec, a wkraczamy na tereny Gminy i Nadleśnictwa Wałcz. Dość dobrą drogą leśną, wraz z niebieskim szlakiem rowerowy i zielonym pieszym, docieramy do dojazdu pożarowego 29. Skręcamy na północ - rowerowy i pieszy na południe w kierunku Nakielna. Przy osadzie Pilów, ponownie przekraczamy Piławkę - tym razem po stalowej kładce, a jak ktoś lubi, może i brodem na rzece. Tutaj niestety, gorsza nawierzchnia do samej Dzikiej Zagrody przy drodze krajowej nr 10 - trwają cały czas rozmowy dotyczące jej remontu. Warto zatrzymać się na dłużej w tym miejscu. To nie tylko zagroda żubrów, ale i miejsce w którym żyją tajemnicze rysie. Całość w formie ścieżki dydaktycznej z kładką i 9 metrową wieżą widokową. Godzinka, to minimum na to miejsce.

Przecinamy DK10 i polną drogą docieramy od wschodu do Jabłonowa. Wieś wzmiankowana w 1586 r. Jej dawna polska nazwa brzmiała Obelin. Pierwotnie była własnością Golców. Oprócz kilku zabytkowych domów z XIX i początku XX wieku, we wsi znajduje się neogotycki kościół pw. św. Jadwigi wybudowany w II połowie XIX w. wewnątrz którego znajduje się znacznie starsze, barokowe wyposażenie - m.in. przeniesione z kościoła w Górnicy: ołtarz z ok. 1700 r. oraz barokowa ambona, chrzcielnica, balustrada i krucyfiks z XVII w. W pobliskiej osadzie rolniczej Jabłonkowo znajdują się pozostałości zespołu dworsko – parkowego z zachowanym parkiem krajobrazowym założonym na początku XIX wieku. Na uwagę zasługują wiekowe buki, dęby, kasztanowce, świerki i żywotniki olbrzymie (jeden ma blisko 3 m obwodu). Dwór zniszczony w 1945 r. i wtedy też rozebrany.

Asfaltową drogą mijamy docieramy do Górnicy. We wsi toczono ciężkie walki podczas zdobywania Mirosławca w 1945 roku. Domy zamieniono na bunkry, więc spora część została zniszczona. Na uwagę zasługuje kościół poewangelicki p.w. MB Królowej Polski z 1672 r., zbudowany przez budowniczych: Daniel Holer i Biermmers. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej, wypełnionej cegłą. Posiada drewnianą wieżę od frontu, nadbudowaną nad nawą. Wewnątrz płaski strop belkowy. Ozdobne rygle. Wyposażenie zabytkowe przeniesiono do kościoła w Jabłonowie. Obecnie w wyposażeniu prosty ołtarz posoborowy. Możemy również zerknąć na zabytkowy cmentarz poewangelicki. We wsi znajdował się dwór, którego pozostałości na pewno znajdziemy, choćby w formie parku dworskiego. Kolejna wieś na szlaku Żubrów, Laski Wałeckie, to również ciekawa budowa sakralna. Kościół poewangelicki o konstrukcji słupowo-ramowej i drewnianą wieżą, p.w. MB Szkaplerznej wzniesiono w 2 poł. XVII w. Użytkowany po 2 wojnie światowej do 1957 r. jako stodoła, popadał w ruinę i został odrestaurowany i poświęcony w 1959 r.. Zachowany dzwon z 1623 r. z odlewni Jacoba Schomakera. Ze wsi wyjeżdżamy szerokim traktem w kierunku Lipia. We wsi skręcamy na południe i dobrą drogą (dojazd pożarowy 16), dojeżdżamy do wsi Toporzyk, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Na skrzyżowaniu węzeł szlaków turystycznych; czarny pieszy im. Jednostek Pancernych WP Wierzchowo - Próchnowo, niebieski szlak pieszy "Pętla Mirosławiecka" oraz zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo.  We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy perełkę - zabytek II klasy - kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku, z zewnętrzną dzwonnicą i dzwonem z 1865 roku. Posiada konstrukcję zrębową, na kamiennym fundamencie. Wewnątrz strop belkowy i chór muzyczny oraz renesansowy ołtarz z amboną, wykonany w z 2 połowie XVII w.. Nieopodal umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz.

 

CO DALEJ ??

Aby wrócić na parking, skąd startowaliśmy proponujemy niebieski szlak pieszy w kierunku południowo-zachodnim. Dotrzemy nim do dojazdu pożarowego w okolicach Hanek i można wrócić na miejsce startu. Nawierzchnia dość dobra. Orientacyjna długość 8,5km.

Również niebieskim szlakiem pieszym, możemy ruszyć w kierunku północno-zachodnim i dotrzeć do Mirosławca. To już jednak dłuższa wyprawa, gdyż musimy okrążyć miasto od północy. Dlatego też proponujemy miks szlaków pieszych i rowerowych, których w okolicy nie brakuje. Całą sieć szlaków macie podaną pod wlepkami map u góry opisu.

 

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


Źródło: www.wedrujznami.pl